Logo RSS
زیباترین ،تازه ترین وجذاب ترین مطالب را در این وبلاگ جست و جو کنید و لذت ببرید.

Martins

چهارشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۱
شاید بگویید این دیگر چه پستی است! مگر درخت کاشتن هم کاری دارد؟ یه گودال می‌کنیم و درخت را آنجا می‌کاریم.
خوب شاید حق با شما باشد. ولی توصیه می‌کنم ۱۰ گام برای کاشت درخت را در ادامه دنبال کنید:

درخت کاری


1. در زمان مناسبی از سال برای کاشت درخت اقدام کنید. کاشت بوته در اواخر بهار یا تابستان به دلیل گرما ممکن است باعث از بین رفتن آن شود. بهترین زمان برای کاشت یک درخت اواخر زمستان یا اوایل بهار است. روز درختکاری (۱۵ اسفند) زمان مناسبی بقرای شروع کاشت درختان است.

2. مکان مناسبی برای کاشت درخت انتخاب کنید. در جاهایی مانند کنار تیرهای برق یا حریم کابل‌های تلفن و لوله‌کشی‌های گاز مکان مناسبی برای کاشت درخت نیست.

3. گونه های بومی منطقه خود را بکارید. اگر گیاهی از گونه های غیربومی را برای کاشت در نظر بگیرید، امکان رشد نکردن و خشک شدن آن بیشتر است. مثلا کاشت نخل خرما در منطقه آذربایجان چندان ایده خوبی نیست!

4. گودالی آماده کنید. بیل مناسبی انتخاب کنید و گودالی ۲-۳ برابر عرض و طول ریشه حفر کنید. گودال بزرگتر به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی ریشه را درون آن قرار دهید و همچنین شروع رشد ریشه نیز راحت‌تر می‌شود.

5. درخت را بکارید. ریشه آن را به آرامی در گودالی که آماده کرده اید قرار دهید. در صورتی که نهالی که خریده اید درون گلدان یا ظروف پلاستیکی است، ریشه را از آن خارج کنید. مطمئن شوید که سوراخ بیش از حد عمیق یا کم عمق نباشد. در صورت پیوندی بودن نهال بایستی سطح پیوندی آن خارج از خاک قرار گیرد.

6. گودال را با استفاده از کمپوست و یا کود کمپوست پر کنید. البته اگر خاکی که از گودال برداشته باشید خود خاک غنی باشد نیازی به استفاده از کمپوست یا کود نیست. از کودهای تجاری و شیمیایی استفاده نکنید. می‌توانید از گیاخاک یا شاخ و برگ‌های خشک شده و تفاله میوه ها نیز برای تقویت درخت استفاده کنید.

7. درخت تازه کاشته شده را آبیاری کنید. مقدار آب مورد نیاز را خودتان می‌توانید با استفاده از اندازه درخت تشخیص دهید. برای درخت کاشته شده حداقل ۵ لیتر آب بدهید.

8. برای محافظت از ریشه درخت کاشته شده از آسیب‌هایی چون باران و تبخیر زیاد از مالچ یا خاکپوش استفاده کنید. لایه ای خاک‌اره، کاه و یا کاغذ باطله می‌تواند مفید باشد.

9. پس از یکی دو ساعت از کاشت درخت دوباره آن را آبیاری کنید. تا چندین ماه درخت تازه کاشته شده نیاز به مراقبت زیاد دارد و آن را مرتب و با توجه به آب و هوای منطقه و نیاز گونه درخت آبیاری کنید.

10. حال می‌توانید همراه با خانواده و دوستان، با گذشت زمان، شاهد رشد درختی باشید که کاشته اید. از سایه و زیبایی‌های آن لذت ببرید و به فکر اضافه کردن درخت دیگری به جهان باشید.درختانی که بهتر است در حیاط خانه خود نکارید

افرای نقره ای یا خاکستری


درختی است که به سرعت رشد کرده و بزرگ و بزرگ‌تر میشود. افرای نقره ای درختی مناسب برای ایجاد سایه است، اما جنس شاخه ها و تنه آن شکننده و ضعیف است چوب شکننده و ضعیف است، که ممکن است در طول طوفان‌های شدید بشکند. ریشه ‌های سطحی و گسترده این درخت نیز می‌تواند موجب آسیب‌رساندن به لوله های فاضلاب و ترک‌خوردگی سطح شود.

زبان‌گنجشک یا ون

درخت جنگلی بسیار خوبی است. اما به دلیل داشتن آفت سوسکی کاشتن آن را در خانه یا مراکز گردشگری توصیه نمی‌کنیم.

صنوبر لرزان

یکی از درختان زیبای جنگلی است. ولی توصیه ما به شما این است که در خانه یا باغات خود از این درخت نکارید. این درخت با استفاده از ریشه های قدرتمند خود مانع از رشد دیگر درختان می‌شود. اگر بخواهید این درخت را از جایی که آن را کاشته اید قطع کنید،همه ریشه های آن را نخواهید توانست از خاک جدا کنید!

صنوبر ترکیبی

صنوبر ترکیبی با گرده افشانی متقاطع دو یا بیشتر از دو گونه صنوبر ایجاد می‌شود. نتیجه درختی میشود که به سرعت در حال رشد است. چنین درختی برای حیاط زیاد خوب به نظرنمی‌آید. همینطور صنوبر ترکیبی مستعد ابتلا به بیماری است و نمی‌تواند بیش از ۱۵ سال دوام بیاورد.

بید

شاخه های بلند و باریک درازی دارد که به هم چسبیده و مانند گیسوان دختری به پایین ریخه می‌شوند. درخت زیبایی است، اما برای کاشت در حیاط خانه توصیه نمی‌کنم. ریشه های این درخت تشنه آب هستند و برای خطوط فاضلاب و لوله های آبیاری می‌توانند آسیب برسانند. شاخه های ضعیفی دارد و زود می‌شکنند، و درخت نسبتا عمر کوتاهی (۳۰ سال) دارد.

اوکالیپتوس

درخت بومی استرالیا است که با سرعت بسیار زیادی رشد می‌کند. امکان شکستن و افتادن شاخه‌های بزرگ و سنگین آن زیاد است. پس بهتر است از کاشتن آن در خانه صرف نظر کنید.

گلابی برادفورد

این درخت بومی چین به شدت مستعد شکستن و ترک خوردگی در دوران بلوغ است. همینطور بوی بد گل‌های آن دلیل خوبی برای آن است که از کاشتن آن در حیاط خانه تان صرف نظر کنید.

صدر کوهی

این درخت بومی آمریکای شمالی است. در ماه های سرد سال حجم انبوهی از گرده را منتشر می‌کند و باعث واکنش‌های آلرژیک شدید در بسیاری از افراد می‌شود. حتی اگر شما حساسیت ندارد، کاشت این درخت در حیاط تان، ممکن است همسایگان شما را اذیت کند.

شاه توت

میوه هایش حیاط شما را کثیف می‌کند و سایه اش آنقدر است که زیرش چمن رشد نمی‌کند. البته میوه هایش خوشمزه هستند و برگ‌هایش برای پرورش کرم ابریشم بهترین هستند، ولی شما مجبور نیستید حیاط خانه تان را با یک درخت توت پر کنید.

گردو

چوب درخت گردو یکی از باارزش‌ترین چوب‌ها است. همینطور گردوهایش را می‌توانید در پاییز بخورید، اما این درخت سمومی را ترشح می‌کند که باعث از بین بردن گیاهان نزدیک می‌کند و برای گلها و سبزی‌ها مضر است.

سرو تبری

این درختان همیشه سبز به سرعت در حال رشد هستند. با این حال، آنها نیاز به نگهداری همیشگی و هرس دارند. در برابر طوفان‌های سهمگین نیز امکان ریشه کن شدن دارند. همچنین توده شاخه های خشک شده آن خطر آتش سوزی را بوجود می‌آورند.

دسته بندی : دانستنی و مطالب علمی


نویسنده: مصطفی رستمی
آخرین مطالب
» Martins ( چهارشنبه چهارم بهمن ۱۳۹۱ )
» دانلود آهنگ گروه تیک تاک به نام میریم خونه هامون ( جمعه ششم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» شگفت انگیزترین خطای دید ( پنجشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» دانلود کلیپ پرش خفن وانت از سکو ( پنجشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» جملات الهام بخش برای زندگی ( چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» ۱۱ تصمیم امنیتی ( چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» ترول 10 ( سه شنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» فول آلبوم سیاوش قمیشی ( سه شنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» هشدارهایی امنیتی برای مقابله با کلاهبرداران اینترنتی ( سه شنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» سخنان ارزشمند از بزرگان ( یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» جملات عادی از انسان های عادی ( یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» تصاویر بیست درخت شگفت انگیز ( یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
درباره ما

زیباترین ،تازه ترین وجذاب ترین مطالب را در این وبلاگ جست و جو کنید و لذت ببرید.
مصطفی رستمی
این وبلاگ،وبلاگی مناسب برای آگاهی بیشتر از دنیای علم وطبیعت و...است.امیدوارم از این وبلاگ خوشتان بیاید.
موفق باشید-نویسنده ی وبلاگ,مصطفی رستمی

ایمیل :

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت

 فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز